Garchuk, Guwahati, Kamrup, Assam
GST No. 18BQLPA8939A1ZT
Call 08047306313 89% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 18 sq ft
Product Brochure
| Board Material | ACP |
| Board Type | Acrylic Board |
| Lighting Type | led |
| Display Type | led signboard |
| Usage | Outdoor |
| Usage Area | Indoor And Outdoor |
| Material | Aluminum |
| Board Shape | Rectangle |
| Sign Application | Advertising |
| Acrylic Thickness | 3 mm |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Printing Type | UV Print |
| Thickness | 3 mm |
| Shape | Rectangular |
| Usage/Application | Advertising |
| Body Material | Aluminum |
View Complete details
Product Brochure
| Usage Area | Indoor |
| Lighting Type | LED |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Shape | Rectangle |
| Usage/Application | Promotion |
| Country of Origin | Made in India |
| Body Material | Acrylic |
| Frame Material | Aluminium |
| Color | White |
| Frame Color | Black |
Aluminum Snap on Clip on Sign with UV Digital Printing
UV Digital Print Board Frame is excellent for indoor advertisement has long life as compared to any other inshop branding.
We are manufacturer, supplier, fabricator, designer of 3D, ACP , Backlit, illuminated, glow, sign, Board with Solid Acrylic, with SS, Letters, box. We make all kind of display and promotional sign for indoor as well as for outdoor advertisement including shop front signage, mall signage, indoor signage, outdoor signage, reception signage, lobby signage, atrium signage, facade signage, dealer board, premium board, multiplex board, food counter sign, inclined sign, backlit sign, back light sign, illuminated sign, glow sign board, parking sign, direction sign, way finding sign, slim board, slim sign, flex board, flex sign, translite board, menu board, totem, pylon, reflective sign, thermoforming sign, molded sign, acrylic sign, SS sign, MS sign, iron board, stainless steel board, aluminium board, plastic sign, hanging sign, wall mounting sign, self standing sign, table top display, promotional material, display item, customized pop material, merchandising units, LED sign, moving sign, scrolling sign, emboss sign, solid acrylic letter cut sign, die bond sign, pillar sign, vinyl cut sign, acrylic cut sign, router cut sign, laser cut sign, engraved sign, edge lit sign, night glow sign etc.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 18 sq ft
Product Brochure
| Frame Material | Aluminium |
| Lighting Type | LED |
| Body Material | Aluminium |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Usage/Application | Advertising |
| Frame Color | Silver |
| Usage Area | Indoor |
| Board Thickness | 6mm |
| Viewing Distance | HD |
| Pixel Pitch | 0mm |
| Country of Origin | Made in India |
Based on the provided sources, there is no specific mention of a "Clip On Sign Board." The documents primarily focus on LED displays, 3D LED signboards, and custom metal nameplates rather than clip-on or snap-frame style signage.
However, the sources do provide details on related signage types and various mounting methods that might serve as alternatives:
Related Signage TypesWhile a "clip-on" mechanism is not listed, the sources detail several other common ways these signs are secured:
Manufacturers like Hefei Boshuo Optoelectronics and Minu Enterprise emphasize that they can fabricate signage in any shape, size, or color. If you require a specific mounting style like a clip-on frame, they offer one-stop services for design and mold opening to meet custom project specifications.
If you would like more detailed information on the types of signage that are available, I can create a tailored report summarizing the material and mounting options, or I can generate a slide deck comparing the different LED display technologies mentioned. Would you like me to proceed with either of these?
View Complete details