Garchuk, Guwahati, Kamrup, Assam
GST No. 18BQLPA8939A1ZT
Call 08047306313 89% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Acrylic Type | White Acrylic |
| Thickness | 3 mm |
| Text Type | Acrylic Letter |
| Display Function | Acrylic letter |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Power Consumption | Power Supply |
| Usage/Application | Permotion |
| Material Of Name Plate | Wooden |
| Material | Acrylic |
Imported cast acrylic is used in making the same. Cutting is done through Laser technology.
A brown color sheet is used on the base & White color embossed letters are placed on top.
UV printing technology is used for printing on the plate. The printing will not easily be fade or become dull.
The nameplate has a glossy shine, the person can see their face in the nameplate reflection.
Shine & finish plate has a longer life & not easily be damaged.
Holes will be done on the plate, studs & screws will be provided for installation along with the plate.
Design is 100 % customizable.
The plate is completely safe to be placed outside the house. This plate will not be damaged by rain/water/sunlight.
The name plate is expected to have a life of 4 years & more.
View Complete details
Product Brochure
| Material | Acrylic |
| Text Type | Printed |
| Usage/Application | Office |
| Color | Black |
| Material Of Name Plate | Acrylic |
| Shape | Rectangular |
| Features | long lasting |
View Complete details
Product Brochure
| Material | Brass |
| Material Grade | SS 304 |
| Application | Office, customize |
| Plate Thickness | 2 mm |
| Text Type | Etched |
| Usage/Application | Office |
| Color | Brown |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Material Of Name Plate | Aluminium |
| Shape | Rectangular |
Ms Minu Enterprise is Manufacturer of Acrylic Sign Board, Vinyl Sign Board and Flex Sign Board Since 2014 in Guwahati, Assam.
View Complete details
Product Brochure
| Acrylic Type | White Acrylic |
| Thickness | 3 mm |
| Text Type | Acrylic Letter |
| Usage/Application | Home |
| Color | ALL TYPE CLOLOR |
| Material Of Name Plate | Acrylic |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Is It Waterproof | Waterproof |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 200 Piece
Product Brochure
| Material | Acrylic |
| Application | House |
| Text Type | Printed |
| Color | Golden and Black |
| Material Of Name Plate | Granite Marble |
| Is It Waterproof | Yes |
| Finish Type | Polished |
View Complete details
Product Brochure
| Material Grade | 304 |
| Finish | Mirror Finish |
| Letter Thickness | 3 mm |
| Steel Grade | SS 304 |
| Size | 12inch |
| Letter Type | 3D Fabricated |
| Backing Material | Acrylic |
| Features | Waterproof |
| Usage/Application | Advertisement |
| Product Type | Signboard |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 20 Piece
Product Brochure
| Holder Material | Acrylic |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Orientation | Both Sides |
| Color | Black |
| Packaging Type | Thermocol |
| Pattern | Carton square |
| Usage/Application | Office |
| Material Of Name Plate | Acrylic |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Sign Type | LED Exit Sign |
| Acrylic Type | Clear Acrylic |
| Sign Material | Acrylic |
| Thickness | 3 mm |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Text Type | Acrylic Letter |
| Viewing Distance | Up to 10 m |
| Power Source | current |
| Is It Waterproof | yes |
| Usage/Application | Office |
| Material Of Name Plate | Acrylic |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Product Brochure
| Material Grade | SS 304 |
| Plate Thickness | 3 mm |
| Printing Type | Laser Etched |
| Finish Type | Mirror Finish |
| Usage/Application | Office |
| Thickness | 2mm |
| Shape | Rectangle |
| Surface Finish | Mirror Finish |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Material | Stainless Steel |
| Finishing | Miro |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Inch
Product Brochure
| Base Material | Brass |
| Plate Thickness | 2 mm |
| Finish Type | Mirror Finish |
| Usage/Application | Home |
| Color | Brown |
| Material Of Name Plate | Acrylic |
| Shape | Rectangular |
| Printing Method | Etched Filled |
| Features | Longlisting |
| Grade | 24 |
| Style | mirror finish |
| Weight | quantity |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Square Inch
Product Brochure
| Board Material | Acrylic |
| Material Of Name Plate | Acrylic |
| Acrylic Type | Black Acrylic |
| Board Type | acrylic nameplate |
| Text Type | UV Printed |
| Thickness | 3 mm |
| Illumination | Non Lit |
| Usage Area | Indoor And Outdoor |
| Usage/Application | Office |
| Color | Brown |
| Features | Mirror finish |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details