Garchuk, Guwahati, Kamrup, Assam
GST No. 18BQLPA8939A1ZT
Call 08047306313 88% Response Rate
Send Enquiry
Product Brochure
| Pixel Pitch | 5 mm |
| Environmental Usage | Outdoor |
| Brightness | 6000 nit |
| LED Type | SMD |
| Control System | Sync + Async |
| Cabinet Type | Die Cast Cabinet |
| Usage/Application | Outdoor |
| Color | Full |
| Shape | Rectangle |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 sq ft
Product Brochure
| Application | Indoor |
| Product Type | Transfancy |
| Sign Shape | Rectangle |
| Material | acrylic / neon led |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Power Supply | 12 V DC |
| Lighting Type | LED, Flourescent, Halogen, All types used |
| Fireproof Grade | No |
| Light Source | Led |
| Color | Red, Green, Yellow, All colour |
| Voltage | 230V |
| Thickness | 6mm |
| Technique | Graphic |
| Coating | Transfancy |
| Power | Dc power supply |
| Is It Water Proof | Non Water Proof |
| Body Material | Acrylic |
| Shape | Rectangle |
| Country of Origin | Made in India |
Customized Name or Message on Personalized LED Neon Sign Neon Sign Board Plate Alphabet Letters for Bar Decoration, Bedroom, Cafe, or Birthday Gift Neon Light Sign for the Wall of Room or Office. Aesthetic Neon Light Signs custom made with Acrylic Board & Neon LED Strip. Nowadays, more and more retail store owners prefer neon signs at their storefront windows and boards as they immediately grab Create custom made neon signs for home business, indoor events at affordable prices Neon Champ sell quality neon signs to decor your wall in India The neon lights are then mounted onto a clear acrylic backing, creating a stunning visual display that will add a warm, romantic touch to any room Manufacturer Supplier and Exporter of Neon Sign Boards based in India customized Neon Sign Lights. GEN1 Neon signs are a cost-effective lighting solution that adds a vibrant glow to any space. These signs are crafted Happy Barthday Neon sign wellcome Neon sign Custom Name Neon Light for Wall Home Decor, Customized Neon Sign Lights Personalized Gift for Men, Women, Husba Custom Name Neon Light for Wall Home Decor, Customized Neon Sign Lights Personalized Gift for Men, Women, Husband, Wife, Girls LED Personalized Name Neon Light | Customized Gifts | Name Customized Light Sign Board - Custom Neon Sign Lamp | Name Personalized Gifts for Birthday, Rakhi Bro Sis, Kids, Gf Bf (Butterfly)
View Complete details
Product Brochure
| Application | Indoor |
| Usage | customize, Cafe, Shop, Restaurant, Bar |
| Material | Acrylic Sheet |
| Backing Material | Acrylic |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Lighting Type | LED |
| Body Material | Acrylic |
| Power Supply | 24 V DC |
| Color | Design-1 |
| Display Function | Graphics |
| Operating System | curret |
| Usage/Application | Power Adopter |
| Shape | outline |
View Complete details
Product Brochure
| Neon Type | Acrylic Neon |
| Mounting | Hanging |
| Usage Area | Indoor |
| Body Material | Acrylic |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Lighting Type | LED |
| Backing Material | Acrylic |
| Backboard Material | Acrylic |
| Tube Type | LED Neon |
| IP Rating | IP65 |
| Input Voltage | 220 |
| Display Light | Led |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 18 Piece
Product Brochure
| Product Type | Neon sign |
| Application | Indoor |
| Lighting Color | Red |
| Sign Shape | Other Shape |
| Material | Acrylic Sheet |
| Lighting Type | LED |
| Body Material | Acrylic |
| Design | Graphic |
| Operating System | a/c |
| Backing Material | Acrylic |
| Backing Shape | Rectangular |
| Light Source | Led |
| Color | Red |
| Voltage | 220v |
| Is It Water Proof | Water Proof |
| Country of Origin | Made in India |
Customized Name or Message on Personalized LED Neon Sign Neon Sign Board Plate Alphabet Letters for Bar Decoration, Bedroom, Cafe, or Birthday Gift Neon Light Sign for the Wall of Room or Office. Aesthetic Neon Light Signs custom made with Acrylic Board & Neon LED Strip. Nowadays, more and more retail store owners prefer neon signs at their storefront windows and boards as they immediately grab Create custom made neon signs for home business, indoor events at affordable prices Neon Champ sell quality neon signs to decor your wall in India The neon lights are then mounted onto a clear acrylic backing, creating a stunning visual display that will add a warm, romantic touch to any room Manufacturer Supplier and Exporter of Neon Sign Boards based in India customized Neon Sign Lights. GEN1 Neon signs are a cost-effective lighting solution that adds a vibrant glow to any space. These signs are crafted
View Complete details