Garchuk, Guwahati, Kamrup, Assam
GST No. 18BQLPA8939A1ZT
Call 08047306313 89% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Board Type | Acrylic Board |
| Board Material | ACP |
| Lighting Type | LED |
| Display Type | led signboard |
| Usage | Outdoor |
| Material | Aluminum |
| Sign Board Type | Both Sides |
| Board Shape | Rectangle |
| Acrylic Thickness | 3 mm |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Sign Content | Acrylic |
| Shape | Rectangular |
| 36" X 16" | 15/20 kg |
Minu Enterprises is a leading manufacturer in Guwahati that specializes in producing high-quality Led Boards, Glow Sign Boards, SS Letters, and Acrylic Sign Boards. With our expertise and state-of-the-art facilities, we ensure that o… More
View Complete details
Minimum Order Quantity: 18 sq ft
Product Brochure
| Letter Material | Acrylic |
| Lighting Type | LED |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Board Material | ACP |
| Sign Board Type | 3D Sign offering Professional Sign Boards |
| Usage Area | Outdoor |
| Surface Finish | Mirror |
| Installation Type | Wall Mounted, Glass Glue, Hanging |
| Board Type | Outdoor |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 sq ft
Product Brochure
| Pixel Pitch | P3 |
| Color | Full |
| Shape | Rectangle |
| Brightness | ≥ 6000 nits |
| Refresh Rate | ≥ 3840 Hz |
| Module Size | 192x192 mm |
| IP Rating | IP65 |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 18 sq ft
Product Brochure
| Board Type | Acrylic Board |
| Display Type | acrylic 3d signboard |
| Color | Full Color RGB |
| Board Material | ACP |
| Letter Material | Acrylic |
| Usage/Application | Advertising |
| Body Material | Acrylic |
| Lighting Type | LED |
| Packaging Type | Carton Box |
| Shape | Rectangle |
BACK LIT FLEX LIGHT BOX
LED SCREENS
ACP CLADDING
3D ACRYLIC LETTER
WOODEN CLADDING
3D LED SIGNS
NEON SIGNS
ACRYLIC SIGNS
WOODEN SIGNS
AND ALL TYPES OF SIGNS.
View Complete details
Minimum Order Quantity: 18 sq ft
Product Brochure
| Base Material | Acrylic With ACP |
| LED Type | LED Module |
| Lighting Style | Back Lit |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Board Thickness | 3 mm |
| Usage/Application | Advertising |
| Body Material | Acrylic |
| Shape | Rectangle |
| Temperature | 60c |
| Color | graphic |
| Brand | signage |
| LED life span | long |
| Display Type | advertisement |
| Mount Type | wall / pole / hanging |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
Product Brochure
| Light Type | LED Strip |
| Product Type | LED Frame |
| Size | customize |
| Frame Size | customize |
| Frame Material | Aluminium |
| Material | Acrylic |
| Photo Size | customize |
| Power Source | Adapter |
| Base Material | Acrylic |
| Light Color | customize |
| Usage | customize |
| Usage/Application | Home |
| Color | Red |
| Country of Origin | Made in India |
| lilting type | led |
View Complete details