Garchuk, Guwahati, Kamrup, Assam
GST No. 18BQLPA8939A1ZT
Call 08047306313 89% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 18 sq ft
Product Brochure
| Board Type | Acrylic Board |
| Display Type | led 3d signboard |
| Lighting Type | LED |
| Color | Full Color RGB |
| Usage | Indoor & Outdoor |
| Board Material | ACP |
| Board Shape | Rectangle |
| Letter Material | Acrylic |
| Acrylic Thickness | 3 mm |
| Mounting | Wall Mounted |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Brightness | High |
| Shape | Rectangle |
| Usage/Application | Promotional |
| Body Material | Acrylic |
| Country of Origin | Made in India |
| Customize | Costumized |
View Complete details
Product Brochure
| Lighting Type | LED Module |
| Usage | Indoor |
| Board Shape | Rectangle |
| Acrylic Thickness | 3 mm |
| Body Material | Acrylic & ACP |
| Letter Type | 3D Letter |
| Input Voltage | 220 V |
| IP Rating | IP65 |
| Country of Origin | Made in India |
| latter | acrylic latter |
| body | aluminum composite panel |
| framing | iron |
| light | led module |
| power | current |
| mounted | wall hanging pole |
View Complete details
Product Brochure
| Letter Material | Acrylic |
| Board Type | Acrylic Board |
| Lighting Type | led |
| Display Type | 3d signboard |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Usage/Application | Advertising |
| Board Material | ACP |
| Usage Area | Indoor And Outdoor |
| Surface Finish | Mirror |
| Mounting | Wall Mounted |
| Made Of | India |
| Shape | rectangle |
| Product Type | led signage |
| Warranty | 2 years |
| Voltage | 220 v |
| Bulb Type | led |
| LED Type | module |
| Power | current |
| Letter Type | acrylic |
| LED Life Span | 1 years |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Aluminium |
Types of 3D Signage Boards1. 3D Lettering: Three-dimensional letters or logos.2. 3D Shapes: Custom 3D shapes or designs.3. Dimensional Displays: Multi-dimensional displays with depth and texture.
Applications1. Retail: Storefronts, point-of-purchase displays.2. Events: Exhibitions, trade shows, product launches.3. Corporate: Lobby signs, branding, wayfinding.4. Advertising: Outdoor advertising, billboards.
Benefits1. Attention-Grabbing: Visually striking and memorable.2. Customization: Can be tailored to specific branding needs.3. Durability: Can be made from durable materials.4. Impactful: Effective for conveying messages and promoting brands.
View Complete details
Product Brochure
| Board Type | Acrylic Board |
| Display Type | 3d signboard |
| Color | White |
| Board Material | ACP |
| Mounting | Wall Mounted |
| IP Rating | IP66 |
| Country of Origin | Made in India |
| light source | led |
| Warranty | 2 years |
| Letter Material | Acrylic |
| Body Material | Aluminum |
| Usage/Application | Advertisement |
View Complete details
Product Brochure
| Display Size | 32 inch |
| Pixel Pitch | 32 inch |
| Placement | Indoor |
| Interactivity | Non-Touch |
| Application/Usage | Indoor |
| Mounting Type | Floor Standing |
| Orientation | Portrait |
| Operating System | Android |
| Shape | Rectangle |
| Content Playback | USB |
| Country of Origin | Made in India |
| warranty | 1 years |
| use | Restaurant & Hotel Supplies, airport, Education, advertising |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Flex Type | Frontlit |
| Media Type | glow signboard |
| Material | Flex |
| Usage Area | Outdoor |
| City Tier | Metro |
| GSM | 510 GSM |
| Printing | Eco Solvent |
| Service Location | 7 state |
| Thickness | 8 mm |
| Pattern | Printed |
| Shape | Rectangular |
| Is It Water Resistance | Non Water Resistance |
View Complete details