Garchuk, Guwahati, Kamrup, Assam
GST No. 18BQLPA8939A1ZT
Call 08047306313 88% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 10 Inch
Product Brochure
| Board Type | Acrylic Board |
| Lighting Type | LED |
| Display Type | acrylic logo signboad |
| Usage/Application | Advertisement |
| Board Shape | Rectangle |
| Acrylic Thickness | 3 mm |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Board Material | Acrylic |
| Brightness | High |
| Warranty | 1year |
| Led Life Span | Long lasting |
| Body Material | Aluminum |
| Led Module Power | Ac to Dc Controller |
| Brand | Acrylic signboard |
| Shape | Rectangle |
| Color | Full colour |
| Board Thickness | 2inch |
| Border thickness | 2inch |
| LED chip | LED module |
| LED Pitch | 1.5mm |
| Acrylic border thickness | 3.80cm |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 18 sq ft
Product Brochure
| Board Type | Acrylic Board |
| Display Type | 3d signboard |
| Board Material | ACP |
| Letter Material | Acrylic |
| Mounting | Wall Mounted |
| Neon Tube Diameter | Led modular |
| Service Duration | 1year warranty |
| Input Voltage | 220 |
| Working Temperature | 60 |
| Display Light | Led Latter |
| Letter Thickness | 50.8 |
Customized Name or Message on Personalized LED Neon Sign Neon Sign Board Plate Alphabet Letters for Bar Decoration, Bedroom, Cafe, or Birthday Gift Neon Light Sign for the Wall of Room or Office. Aesthetic Neon Light Signs custom made with Acrylic Board & Neon LED Strip. Nowadays, more and more retail store owners prefer neon signs at their storefront windows and boards as they immediately grab Create custom made neon signs for home business, indoor events at affordable prices Neon Champ sell quality neon signs to decor your wall in India The neon lights are then mounted onto a clear acrylic backing, creating a stunning visual display that will add a warm, romantic touch to any room Manufacturer Supplier and Exporter of Neon Sign Boards based in India customized Neon Sign Lights. GEN1 Neon signs are a cost-effective lighting solution that adds a vibrant glow to any space. These signs are crafted Hotel signboard restaurant sign board guest house sign board cafe sign board bakary sign board all type sign board manufacturer
View Complete details
Minimum Order Quantity: 18 sq ft
Product Brochure
| Board Type | Acrylic Board |
| Lighting Type | LED |
| Usage | Indoor & Outdoor |
| Color | White |
| Board Shape | Rectangle |
| Acrylic Thickness | 2 mm |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Shape | Rectangle |
| Usage/Application | Advertising |
| Letter Type | Cut Letter |
| Input Voltage | 220 V |
| IP Rating | IP65 |
| Body Material | Acrylic |
| Acrylic border thickness | 2mm |
| Banner Thickness | 1.5in |
| Board Thickness | 1.5in |
| Border thickness | 1.5in |
| LED chip | led module light |
| LED Pitch | module |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Product Brochure
| Board Type | Acrylic Board |
| Board Material | ACP |
| Lighting Type | Led |
| Display Type | led acrylic signboard |
| Usage Area | Outdoor |
| Usage | Indoor & Outdoor |
| Shape | Rectangular |
| Material | ACP LED Acrylic Letter Sign |
| Sign Board Type | All types Signage 2D /3D/Glow signboard |
| Color | All Types Signboard |
| Sign Content | Alphabet |
| Body Material | acp / acrylic |
| Letter Type | Acrylic Latter |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 18 sq ft
Product Brochure
| Sign Material | Aluminium |
| Reflective Type | High Intensity |
| Sign Shape | Rectangle |
| Dimension | 2X2Feet |
| Brand | Ms Minu Enterprise |
| Product Type | Highway Toll Plaza Signage Board |
| Color | White |
| Printing | Digital |
Highway Toll Plaza Signage Board is an essential component for efficient traffic management at toll facilities. Designed for high visibility and durability, this signage board effectively communicates toll rates, lane information, and payment options to drivers. Constructed from weather-resistant materials, it ensures longevity and clarity in various environmental conditions, enhancing safety and operational efficiency at toll plazas.
View Complete details
Product Brochure
| Sign Type | direction signboard |
| Material | Acrylic |
| Reflective Grade | High Intensity |
| Sheet Thickness | 3 mm |
| Body Material | CUSTOMIMIZE |
| Shape | Square |
| Board Thickness | 3MM |
| Usage/Application | advatarsing |
| Picture Visible | hight |
| Suitable Place | indoor |
| Warranty | 2year |
| Lighting Type | led |
| Color | graphic |
| Pole Diameter | dipend to customer fitting |
| Country of Origin | Made in India |
Minu Enterprise manufactures and supplies a variety of signage, including Directional Signs. The company offers a wide range of indoor and outdoor signage solutions, and their products are used across several industries for advertising purposes.
Here are some of the other types of signage offered by Minu Enterprise, as listed in the sources:
Minu Enterprise also provides value-added services such as installation, transportation, and maintenance. The company was established in 2010 and has a state-of-the-art manufacturing facility. They offer customized solutions to meet the individual needs of their clients.
View Complete details